Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH


AKTUALNOŚCI


.

Bałucki piknik rodzinny "Powitanie lata" z zabawami podwórkowymi


Muzeum Miasta Łodzi zaprosiło nas do współpracy przy organizaji Bałuckiego pikniku rodzinnego Powitanie lata, który odbył się 28 czerwca 2015 w ogrodzie Pałacu Poznańskich. Efektem było przedpołudnie wypełnione śmiechem, humeorem i dawnymi zabawami. Można było zagrac w kapsle, serso, klipę, zrobić fruczkę, laleczki i puszczac megabańki mydlane. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w naszej galerii.

(2015-07-08)



.

Fimiki


Dodaliśmy nowe opisy zabaw, tym razem z filmami instruktażowymi. Polecamy
grę w gumę i "fruczkę".

(2015-02-18)



.

Już jest „Edukacja + animacja”


edukacja+animacjaDotarła do nas już świeżutka publikacja "Edukacja+Animacja" wydana przez Narodowe Centrum Kultury w której pośród znamienitych projektów aktywizujących społeczność znalazł się i nasz projekt :-)
Publikacja „Edukacja + animacja” prezentuje 35 projektów animacyjnych i edukacyjnych. Projekty, przedstawione przez swoich autorów, poprzedzają teksty doświadczonych praktyków kultury. Łącząc teorię z przykładami konkretnych metod i działań w kulturze, przyglądają się relacji animacji kultury i edukacji kulturalnej.
Publikację można pobrać ze strony www.platformakultury.pl. Opis naszego projektu znajduje się na stronach 104-105, ale zachęcamy do przejrzenia całej publikacji, po jej przeczytaniu człowiek bardziej optymistycznie patrzy na świat, w którym jest tylu wspaniałych i pomysłowych ludzi :-)

(2012-01-30)



.

Co za niespodzianka!


Nasz projekt znalazł się wśród projektów najwyżej ocenionych przez zespół opiniujący powołany przez Narodowe Centrum Kultury! Jury brało pod uwagę kryteria:
- Zaangażowanie społeczności lokalnej
- Aktywne uczestnictwo
- Partnerstwo lokalne
- Szerokie możliwości adaptacji projektu
- Odpowiedź na problem społeczny
- Innowacyjność
Wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane w wydawanej przez NCK publikacji. Jak tylko otrzymamy egzemplarz, nie omieszkamy się nim pochwalić :-)
A póki co zapraszamy do odwiedzania strony http://platformakultury.pl/ - jesteśmy tam my z naszym projektem, jak i inni z równie wartościowymi inicjatywami kulturalnymi.

(2011-10-28)



.

Międzynarodowy Festiwal Gier Ulicznych we Włoszech


Entuzjastom gier i zabaw podwórkowych polecamy stronę internetową Międzynarodowego Festiwalu Gier Ulicznych http://www.tocati.it.
Po raz dziewiąty ulice Werony zamieniły się w jeden ogromny plac gier, zabaw i tańców pochodzących z różnych stron świata. Koniecznie trzeba zajrzeć do galerii, która obfituje w zdjęcia „egzotycznych” gier i zabaw. Ale okazuje się, że nawet klipę znają we Włoszech! Tyle że włoska klipa to „lippa” a współcześni gracze profilaktycznie ubierają do gry maski ochronne. Racja, klipa to „twarda sztuka”… ;-)
Zobaczcie zdjęcia włoskiej klipy-lippy, autorką jest Joanna Olechnowicz

(2011-10-28)



. .

Seminaria skończone


Za nami ostatnie, kluczowe wydarzenie projektu – seminaria upowszechniające ideę tradycyjnych gier i zabaw. W dniach 19-21 października spotkaliśmy się z nauczycielami, animatorami i wolontariuszami w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu, gdzie w teorii i praktyce prezentowaliśmy jak pożytecznie i przyjemnie aranżować czas na świeżym powietrzu. Doświadczyliśmy na własnej skórze emocji zagarniania terytorium (państwa – wojna), wybijania klipy na dalekie odległości i … zadyszki przy skakaniu w gumę. Oby entuzjazm uczestników seminariów udzielił się także ich podopiecznym!
Tu można obejrzeć zdjęcia picasaweb.google.com/osrodek.zrodla/

(2011-10-25)



. .

W dniach 30 IX - 2 X w łódzkiej Hali MOSiR odbyły się IV Targi Gier i Zabawek


Pośród mnóstwa wystawców, zaistnieliśmy i my – z grami podwórkowymi! Sprawdziło się stare porzekadło „dla chcącego nic trudnego” - w gry podwórkowe można zagrać i w pomieszczeniu! Była klipa, serso, kapsle, klasy i wariacje ze skakanką i gumką. Nie mogło też zabraknąć guzika i sznurka, czyli fruczki oraz zabawek z papieru. Udało nam się też z pomocą pewnego taty skonstruować spadochron z chusteczki higienicznej, nitki i guzika J Zdjęcia z Targów można obejrzeć tutaj picasaweb.google.com/osrodek.zrodla/
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie a uczestnikom za dobrą zabawę i ciche szepty o tym, że najbardziej im się u nas podobało.

(2011-10-08)



. .

Książka na dniach trafi do drukarni


Właściwie skończyliśmy pracę nad książką, w której prezentujemy 12 zabaw podwórkowych oraz zwycięskie prace konkursowe. Książka ilustrowana jest zdjęciami z warsztatów i pikniku.
Książkę będziemy nieodpłatnie dystrybuować do bibliotek i placówek pedagogicznych w województwie łódzkim oraz wśród nauczycieli i animatorów, którzy wezmą udział w przygotowywanych na październik szkoleniach.
Już dziś zapraszamy do zapoznania się z publikacją w wersji elektronicznej.
Dla wygodnych, którym nie po drodze nosić ze sobą całą książkę ze scenariuszami gier i zabaw, udostępniamy jej wersję "kieszonkową" - broszurkę z opisami trzech gier naszego regionu. Broszurka w dłoń i prędko na podwórko - póki świeci jesienne słońce!


(2011-09-09)



.

Piknik już za nami


Było wspaniale, mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Kto nie był niech żałuje. Na pocieszenie nieobecnym i na pamiątkę tym, którzy dotarli do Parku Staromiejskiego na Piknik dawnych gier i zabaw prezentujemy zdjęcia autorstwa Marleny Nowaczyk i Konrada Jakubiaka.
Zapraszamy do oglądania!

Filmowe relacje z pikniku pojawiły się m.in. w Teleexpresie i w Łódzkich Wiadomościach Dnia.


(2011-08-25)



.

Rozdajemy akcesoria do zabaw


Mamy miłe ogłoszenie dla entuzjastów projektu “Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”. Skompletowaliśmy 20 zestawów akcesoriów do tradycyjnych gier i zabaw, które pragniemy bezpłatnie przekazać placówkom oświatowym oraz organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność na rzecz dzieci i młodzieży.
Zainteresowane placówki prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (519 326 995) z koordynatorką projektu Marleną Nowaczyk. Będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

(2011-07-25)



.

Piknik w Parku Staromiejskim - 20 sierpnia (sobota), g. 14.00


Masz mnóstwo wspomnień z lat dzieciństwa i młodości? Uwolnij je!
...BĄDŹ Z NAMI 20 SIERPNIA W PARKU STAROMIEJSKIM
I NIECH „WYCHODZĄ Z CIENIA PODWÓRKOWE WSPOMNIENIA”!

A tam od godziny 14:00 Piknik Dawnych Gier i Zabaw, co oznacza moc wrażeń dla dużych i małych: będziemy grać m.in. w palanta, klipę, kapsle, puszczać gigantyczne bańki czy uczyć sztuki konstruowania fruczki oraz „rękodziełać”, czyli tworzyć biżuterię z masy solnej, ozdoby floralne, kompozycje ze sznurka czy przypinki zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.

Warsztaty gier i rękodzieła są bezpłatne dla uczestników.

Zapraszamy z rodziną i przyjaciółmi!

(2011-07-25)



.

Zostań Animatorem Dawnych Gier i Zabaw!


Jeśli:
  • tęsknisz za czasami, kiedy podwórka tętniły życiem
  • odwiedziłeś/aś stronę zabawy.zrodla.org i zapałałeś/aś entuzjazmem do pomysłu przywracania blasku zapomnianym grom i zabawom podwórkowym
  • lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury
  • z zamiłowaniem uczestniczysz w wydarzeniach o charakterze kulturalnym
  • mieszkasz w Łodzi lub okolicach i nie masz planów na 20 sierpnia 2011 r.
    ... przyłącz się do nas i niech „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”!

    Poszukujemy wolontariuszy (osoby pełnoletnie) chętnych do pomocy przy organizacji Pikniku Dawnych Gier i Zabaw – plenerowej imprezy, podczas której będziemy grać m.in. w palanta, klipę i wersję podwórkową państw-miast oraz „rękodziełać”, czyli tworzyć biżuterię i ozdoby z naturalnych materiałów.
    Wolontariuszom gwarantujemy moc pozytywnych wrażeń i poświadczenia współpracy.
    Więcej informacji? Napisz: marlena.nowaczyk@zrodla.org.pl

    (2011-07-21)



    .

    Konkurs rozstrzygnięty


    Znamy już zwycięzców konkursu literackiego na "Wspomnienie z podwórka". Miło nam poinformować, iż laureatami konkursu zostali:
  • Pan Marcin Joachimiak z Łodzi - I miejsce
  • Pani Magdalena Lasocka z Łodzi - II miejsce
  • Pani Agnieszka Przybylak z Ozorkowa - III miejsce
    Ponadto jurorzy przyznali również dwa wyróżnienia:
    Pani Annie Dwornickiej z Młyniska
    oraz Panu Pawłowi Jezierskiemu ze Zduńskiej Woli.
    Zwycięskie prace można przeczytać tutaj.
    Gratulujemy wspomnień!
    Jury konkursu:
    Maciej Kałach – dziennikarz
    Marlena Nowaczyk – koordynator projektu
    Małgorzata Świderek – etnograf

    (2011-07-15)



    . .

    Zapraszamy na piknik urodzinowy Kooperatywy spożywczej z dawnymi zabawami podwórkowymi


    Muzeum Miasta Łodzi, magazyn „Nowy Obywatel”, ODE „Źródła” oraz Kooperatywa Spożywcza w Łodzi zapraszają na Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości oraz pierwsze urodziny Łódzkiej Kooperatywy Spożywczej.
    Program wydarzenia:
    12:00 – 14:00 „Kooperatywne konkurencje” - piknik z grami i zabawami w Parku Staromiejskim, skrzyżowanie ul. Północnej i ul. Nowomiejskiej
    17:00 – 19:00 „Kooperacja wczoraj i dziś” - panel dyskusyjny w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
    19:30 – 22:00 „Akcja – kooperacja” - pokaz filmów i impreza urodzinowa w Łódzkim Centrum Społecznym im. Aleksego Rżewskiego, ul. Rewolucji 1905 r. 46
    Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku.

    (2011-07-10)



    .

    Rozpoczęliśmy testowanie zabaw z dziećmi


    Za nami już pierwsze zajęcia z dziećmi, wpróbowujemy wydobyte z przeszłości gry i zabawy takie jak klipa, serso, palant czy gra w gumę, w szczura, skakanie na skakance czy gry w klasy. Zachęcamy do oglądania zdjęć , galerię będziemy systematycznie uzupełniać.

    (2011-06-30)



    .

    Zapraszamy do udziału w konkursie


    Zachęcamy wszystkich dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego do udziału w konkursie na „Wspomnienie z podwórka” w ramach projektu „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”! Zapraszamy do opisu własnych wspomnień z podwórka, które mogą dotyczyć dawnych zabaw i gier, koleżeństwa, czasu spędzanego na dworze, ciekawej przygody z dzieciństwa, wspólnych zabaw z rodzicami itp. Na prace w dowolnej formie literackiej (opowiadanie, esej, wiersz, inne), o objętości max. 2 strony formatu A4, czekamy do 25 czerwca 2011 r.
    Prace można nadsyłać pocztą tradycyjną na adres: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, ul. Zielona 27, 90-602 Łódź z dopiskiem „WSPOMNIENIE Z PODWÓRKA” lub pocztą elektroniczną na adres koordynatora projektu: marlena.nowaczyk@zrodla.org.pl w temacie wiadomości wpisując „KONKURS”
    Prosimy KONIECZNIE zawrzeć informacje o autorze: imię i nazwisko, data urodzenia, adres oraz telefon kontaktowy.
    Jury, w skład którego wchodzić będzie koordynator projektu, etnograf i dziennikarz, wyłoni 3 zwycięzców, na których czekają nietuzinkowe nagrody – komplety akcesoriów do tradycyjnych zabaw podwórkowych oraz…. publikacja tekstu w książce, która wydana będzie na uwieńczenie projektu! Książka również trafi do rąk szczęśliwców. Zatem pióra w dłoń!
    Szczegółowy regulamin konkursu tutaj.

    (2011-06-01)



    .

    O projekcie w Dzienniku Łódzkim


    10 czerwca w dodatku Dziennika Łódzkiego „Kocham Łódź” pojawi się artykuł nt. projektu „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”. O inspiracjach, dotychczasowych refleksjach i o tym, ile wrażeń jeszcze przed nami - już w piątek za tydzień. Zapraszamy do lektury!

    (2011-06-01)



    .

    Zdjęcia ze spotkań z seniorami


    Zachęcamy do oglądania zdjęć ze spotkań z seniorami, podczas których przypominaliśmy i testowaliśmy dawne gry i zabawy podwórkowe. Zdjęcia z pierwszego spotkania i z drugiego spotkania w terenie.

    (2011-05-29)



    .

    Pierwsze spotkanie z seniorami za nami


    Za nami już pełne pozytywnych emocji spotkanie z seniorami z Domów Dziennego Pobytu na ul. Rojnej oraz ul. Senatorskiej, podczas którego powspominaliśmy wspólnie „stare dobre czasy”, oddawaliśmy się błogiej integracji, ale i intensywnie pracowaliśmy - wspólnymi siłami udało nam się stworzyć kilkanaście opisów dawnych gier i zabaw podwórkowych. Przed nami wyprawa w teren, gdzie będziemy je testować – oby dopisała nam pogoda... ducha. :)

    (2011-05-13)



    .

    Rozpoczynamy projekt "Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"


    Czas odkurzyć albumy z dzieciństwa, przywołać mrożące krew w żyłach przygody z buntowniczych lat młodości, bowiem ruszył nasz nowy projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”. Projekt ma na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią. Jest to inicjatywa integrująca pokolenia – w projekt zaangażowani są dorośli oraz seniorzy, a więc eksperci od tematu zabaw i gier, którymi niegdyś tętniły łódzkie podwórka. A wszystko to z myślą o dzieciach i młodzieży, którym pragniemy stworzyć ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu z dala od komputera czy ekranu telewizyjnego.

    (2011-05-10)



  •  
     
     


    Witamy na archiwalnej stronie projektu
    "Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
    Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

     

    logo źródła

    Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
    ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
    tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
    e-mail: office@zrodla.org
    www.zrodla.org


    logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
    Projekt w 2011 roku został dofinansowany
    ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


    Patronat medialny:

    Dzieci w łodzi

    Miasto Dzieci

    TVP 3 Lodz
    Moje Miasto Lodz
    Weranda Country
    Weranda
    Kocham wieś
    Dzielnica Rodzica


    szurek


    Bezpłatny program do rozliczenia podatku
    za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


    Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.