Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH



SKAKANKA


. Czas:
do zmęczenia nóg

. Wymagania terenu:
dowolny płaski obszar.

. Ilość i wiek uczestników:
w zależności od zabawy od jednego do kilku uczestników począwszy od wieku starszo-przedszkolnego

. Niezbędne akcesoria:
skakanka lub skakanki ew. lina lub gruby sznur.

. Reguły gry:

Że na skakance się skacze, wie każdy. Od wyobraźni posiadacza skakanki zależy jak bedzie skakał. Oprócz zwykłego przeskakiwania przez skakankę obunóż, lajkonikiem, na jednej nodze, prawej lub lewej czy krzyżakiem, do przodu lub do tyłu, zwyczjnie lub w układach figur, skakanka daje wiele możliwości różnorodnych zabaw w grupach.

PAN SOBIESKI

Osoba skacząca lejkonikiem na skakance mówi rymowanekę: "Pan Sobieski miał trzy pieski, czerwony, zielony, niebieski". Wypowiadając ostatnią sylebe wurzuca skaknkę do tyłu (za siebie) i nie oglądając się mówi, ile kroków musi pokanać do skakanki: słoniowych (jak największych), normalnych lub stópek (stopa jedna za drugą). Następnie odwraca się i idzie zadeklarowaną liczbę kroków w stronę skakanki. Jeżeli jej dosięgnie skakankę, to gra dalej i cała zabawa zaczyna się od poczatku tylko teraz szkaczący skacze obóznż (żabką), w kolejnej rundzie na jednej nodze, a dalej krzyżakiem. Jeśli nie uda się dosiegnąć skakanki, to skacze kolejne dziecko. Wygrywa ten gracz, która wykonał jako pierwszy wszystkie zadania.

SKOKI GRUPOWE

Do tej zabawy potrzebna jest długa skakanka (lina) co najmniej 4 metrowa, ale jeśli dzieci jest więcej to dłuższa. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie w odległości i kręcą skakanką, a pozostali uczestnicy równocześnie przez nią skaczą. Najlepiej aby do skakanki gracze wchdzili (wskakiwali) kolejno. Dziecko, które skusi (nie przeskoczy lub zawadzi o skakankę) zmienia się z osobą kręcącą skakankę. Tutaj również można ustalać jakimi krokami uczestnicy skaczą. Jeśli jest zbyt dużo chętnych do zabawy można bawić się w ten sposób, że kolejne osoby wskakują do skakanki, a po określonej ilości skoków np. 3 wyskakują i ustawiają się w kolejce do kolejnych skoków.

. Uwagi, komentarze:



.

.

.

.

.

.

.



 
 
 


Witamy na archiwalnej stronie projektu
"Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
Projekt w 2011 roku został dofinansowany
ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


Patronat medialny:

Dzieci w łodzi

Miasto Dzieci

TVP 3 Lodz
Moje Miasto Lodz
Weranda Country
Weranda
Kocham wieś
Dzielnica Rodzica


szurek


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.